Uudised

Domeenide registreerimise TOP veebruaris 2003

27. märts 2003, artikkel ajalehes Äripäev

Allikas: EENet

Tuleb tõdeda, et kuude erinevused uute domeeninimede registreerimisel hakkavad vähenema ning hinnatundlikud kliendid vahetavad tihti teenusepakkujat.

Veebruari kokkuvõtet tehes võib märgata, et praegu registreeritakse igal kuul uusi Eesti ehk .ee-lõpuga alamdomeeninimesid vahemikus 550-600 tükki.

Kui kasutada uute .ee-domeeninimede avalduste vahenduste võrdlusallikana aastataguse veebruari andmeid, on esinelik Zone Media OÜ, Eesti Telefon AS, Uninet AS ja Elkdata OÜ mõlemas edetabelis täpselt sama järjestusega. Palju erinevusi pole samuti üle-eelmise kuuga võrreldes.

Kuuendal ja seitsmendal kohal olevad ISPd ehk internetiteenuse pakkujad on aktiivse turundusega võitnud piisava hulga kliente ning konkureerivad ka omavahel klientide pärast. Uute nimede taotlemisel on levinud skeem, kus avaldused esitatakse korraga mitmele internetiteenuse pakkujale või soodsama hinna korral vahetatakse kohe teenusepakkujat.

Seega kliendid on hinnatundlikud, kuid odavus ei viita kvaliteedile, millegi arvelt peab tavaliselt maksma ka lõivu.

Tabeli teisel poolel olevad internetiteenuse pakkujad peavad endiselt osa kasumist kandma konkurentsis püsimise kulude alla.

Pidevalt suureneva domeeninimede avalduste koguhulga kasvu juures on uute .ee-nimede vahendusmaht TOP 10 liidritel jäänud siiski endiseks.

Väitele kaalu lisamiseks vaatame Eesti asukohta maailma majandusfoorumi edetabelis internetiaadressil www.we-forum.org avaldatud globaalse infotehnoloogia aruandes aastatel 2002-2003. Vastavas mahukas uuringus on rahvusvaheliste ekspertide hinnangul avaldatud kolmest valdkonnast ühe järgi (NRI – Networked Readiness Index) Eesti reastunud 24. kohale.

Esikohal on Soome ja teistest põhjamaadest on üliheadel kohtadel Rootsi (4.), Taani (8.), Norra (17.), mis annab alust oletusteks, et Eestis võiks info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas olla kitsaskoht kvaliteetsete IT-lahenduste pakkumise poolel, samas on Eesti vabariigi valitsus püüdnud toetada ja arendada mitmeidki projekte (näiteks Tiigrihüpe, Vaata Maailma jms).

Kuigi Eesti arendab hoogsalt oma ID-kaardi rakendusi, ei ole kuigi kaugele jõutud näiteks mitte enam väga uue võrgurakenduse, IPv.6 ehk uue põlvkonna interneti aadressiruumi alal.

Helge sõnumina võiks aga veebruaris avaldatud rahvusvahelisest aruandest järeldada seda, et majandusruum on Eestis piisavalt hästi internetiseeritud ning .ee-domeeni nimeruum on kasvuteel.

Domeeninimede TOP veebruaris

Zone Media OÜ 22,6%
Eesti Telefon AS 15,5%
Uninet AS 5,6%
Elkdata OÜ 4,7%
Compic OÜ 3,2%
Netpoint Systems OÜ 2,9%
Hurmaster AS 2,5%
Microlink Data AS 2,2%
Alfanet OÜ 1,7%
EENet 1,5%

Domeenide registreerimise TOP jaanuaris 2003

13. veebruar 2003, artikkel ajalehes Äripäev

Allikas: EENet

Jaanuar möödus aktiivselt .ee-lõpuliste domeeninimede taotluste vahendamises kahel teenusepakkujal – Zone Medial ja Eesti Telefonil.

Samuti võitis Zone Media tagasi detsembris kaotatud liidrikoha. Vahe esipaari ning järgnevate vahel on märkimisväärselt suur.

Kui reastada kümme esimest graafilisse teljestikku nii-öelda pikkuse järjekorras, kus pikkust võiks väljendada vahendatud domeeninimede taotluste hulk, siis on kaks esimest korvpalluri kasvu ja ülejäänud moodustavad enam-vähem võrdse pikkusega väikesekasvuliste rea. TOP 10 osalistest rohkem kui kolmveerandi moodustavad ISPd (Internetiteenuse pakkujad) on omavahel tihedas konkurentsivõitluses.

Konkurents paistab toimivat enamasti ainult omavahel ja kohtade järjestuse tulemus tundub vahel sarnanevat mängukaartide segamisega pakis. Tegelikult nimetatakse seda majanduses edukuseks, mis lahtimõtestatult oleks nii visiooni olemasolu, avatud ja ausa keskkonna olemasolu kui ka võimalike konfliktide ärakasutamine arengu alusena. Miks edu võib olla vahelduv, pole enam ainuüksi majandusteaduse otsustada…

TOP 10 liidrite paar Zone Media ja Eesti Telefon jätkavad aga stabiilselt heade tulemustega. Arvatavasti näitab aktiivne uute klientide lisandumine selget märki soodsast ja kvaliteetsest teenusest, mis on jõudnud internetikasutajate poole peal ka omale nime teha.

Domeeninimede registreerimise TOP 10
osakaal jaanuaris 2003, protsentides

Zone Media OÜ 22,6%
Eesti Telefon AS 12,1%
Compic OÜ 4,3%
Elkdata OÜ 4,2%
Virtuaalteenuste OÜ 4,0%
Hurmaster OÜ 4,0%
Uninet AS 3,4%
Netpoint Systems OÜ 3,3%
Alfanet OÜ 3,1%
Starline Web Services OÜ 2,0%

Domeenide registreerimise TOP detsembris 2002

16. jaanuar 2003, artikkel ajalehes Äripäev

Allikas: EENet

Aasta lõppes omapärase üllatusega, nimelt detsembri kokkuvõtteid tehes tuli ilmsiks liidri vahetus: esimesele kohale jõudis Eesti Telefon.

Reeglina on detsember rahulikum kui eelnevad ja järgnevad kuud, kuna pühad avaldavad äritegevusele alati mõju. Ega detsember selles osas teistsugune polnudki, uusi alamdomeeni nimesid .ee all registreeriti märksa vähem. Kasvavat skoori uute domeeninimede taotluste vahendamises tegi ainult esikohale jõudnud Eesti Telefon, ülejäänud esitasid novembrikuu tasemest vähem avaldusi. Samas võis teenusepakkumiste laiendamist Eesti Telefoni puhul täheldada vahendatud avalduste arvu järgi juba alates möödunud aasta suvest, kui Eesti Telefon tõi turule ka oma uued internetiteenuste paketid. Suurfirma suudab pakkuda konkreetset teenust alati soodsamalt, kuid väikefirma suudab olla paindlikum. Kumb variant on uute klientide hankimiseks edukam, seda näitab teenusepakkuja populaarsus.

Praegust esikolmikut on võimalik iseloomustada sõnadega: kliendikesksed teenused ja aktiivne arendustöö ning disain. Teised esikolmikusse jõudnud, Zone Media ja Netpoint Systems on ennekõike aktiivsed hostingu- ja sisuteenuse pakkujad ning pakutav teenus sisaldabki vastavalt kliendi soovile väga mitmekülgseid lisasid.

Neljandal kohal oleva Unineti headuses ei saa kahelda, kuid lisaks on nende turusegment erinev kolmest esimesest veel selle tõttu, et eelistatakse ärikliente, mis garanteerib kliendiks oleva ettevõtte soovidele vastava professionaalse ISPi (Internetiteenuse pakkuja) toe.

Viiendal ja seitsmendal kohal olevad Compic ja Starline Web Services teenindavad suurema turusegmendina mitte-eestikeelse töökeelega ettevõtteid ja pakutav teenuse kvaliteet ei tohiks eespool olijatele alla jääda.

Kuuendal kohal püsinud Elkdata on samuti tabeli keskpaigas olnud pikka aega, põhjuseks pakun seda, et nende hostingu- ja veebiteenused on mitmekülgselt välja arendatud.

7.-9. koht olid omavahel jagamisel (Starline Web Services, MicroLink Data, Hurmaster) millest võib järeldada ülitihedat konkurentsi, sest mingi osa tulust läheb kindlasti konkurentsis püsimise katteks. Tabeli võtab kokku Alfanet, kes on oma headust suutnud tõestada kodulehekülgede disainimisele lisaks ka virtuaalserveri pakkumisega üle kolme aasta.

Alates jaanuari teisest nädalast on uute .ee lõpuliste alamdomeenide üldarvu kasv 15 000 piiritähise ületanud ja ega järgmised ümmargused numbridki utoopia pole.

Domeeninimede registreerijate TOP 10 detsembris

Eesti Telefon AS 19,8%
Zone Media OÜ 17,3%
Netpoint Systems OÜ 4,2%
Uninet AS 3,1%
Compic OÜ 2,7%
Elkdata OÜ 2,4%
Starline Web Services OÜ 2,0%
MicroLink Data AS 2,0%
Hurmaster OÜ 2,0%
Alfanet OÜ 1,8%

Domeenide registreerimise TOP novembris 2002

19. detsember 2002, artikkel ajalehes Äripäev

Allikas: EENet

Liidrid püsivad teistest kaugel ees

Novembrikuus jäi esimesel kolmel kohal olnud ISPde järjestus muutumatuks. Esimesel kohal olev Zone Media esitas ka novembris kogu registreeritud .ee alamdomeeninimede hulgast üle 22% avaldusi. Eesti Telefon jätkas novembris endiselt vahe vähendamist liidriga. Augustikuu 9,9%-line taseme erinevus Zone Mediaga vähenes novembriks 7,4%-ni.

Oktoobrikuu kolmanda koha üllataja Hurmaster OÜ hoidis kohta ka novembris. Nii nagu toimub tihe konkurents liidrite paari vahel, on ka Hurmasteril tihedalt konkurent Netpoint Systems OÜ selja taga. Matemaatiliselt väljendub see 0,3%-lises allajäämises.

2002. aasta viimane kvartal kulges ülevalpool 2001 aasta taset ja ka tahapoole reastunud Elkdata OÜ ja Uninet AS esitasid rohkem avaldusi võrreldes oktoobriga. Silma hakkab, et järjest rohkem suureneb TOP 10 liikmete avalduste osakaalu hulk, võrreldes avalduste koguhulgaga.

Kahte täiesti sarnast aastat ei ole, kuid üldised trendid paistavad 2001 ja 2002 vahel sarnased. Suured kõikumised üles-alla järjest tasanduvad, näiteks ei tekkinud sel suvel nii sügavat vaikuseperioodi kui 2001. aasta suvel.

Punktide jagamisel kahe aasta võrdluses kasutasin "kirutud" Eurovisiooni praktikat ehk siis esimene ja teine koht said vastavalt 12 ja 10 punkti, järgmised 9, 8 … 2. Kuna liidrid püsisid 12 kuu lõikes absoluutselt muutumatutena – esimene Zone Media OÜ (144 punkti) ja teine Eesti Telefoni AS(120 punkti), ei saa hindamise skaala valik järgnevaid mõjutada. Samas aga toob see esile kuude lõikes esinenud ülisuurt vahet kahe esimese ja järgnevate vahel (üle 10%).

Terve aasta jooksul oli näha, et tabeli teine pool on väga varieeruv, seega selgub alles kuude koha punktide kokkuliitmisel, et 10 aktiivsemat .ee-lõpuliste nimede vahendajat olid sel aastal Hurmaster OÜ, Netpoint Systems OÜ, Elkdata OÜ, Microlink AS, Compic OÜ, Alfanet OÜ ja Starline Webservices OÜ. Kindlasti on kümnel esimesel möödumas üks edukas aasta IT teenuste pakkumise vallas. Kaudselt näitab 2002 TOPis olek uute ja teenusepakkujat vahetavate klientide omapoolse poolehoiu võitmist, sest pakutud on igakülgset ja täpselt sihtgrupile suunatud teenust.

Tihti algab see alamdomeeninime registreerimisest ja tähendab igapäevaselt kliendile suunatud sisuteenuse pakkumist alates e-posti teenusest ja veebiruumist kuni üliturvaliste andmevahetusrakenduste ja infohaldusteni. Aasta TOP20 liikmed omavad piisavalt palju kliente, et nende rahuloluks ja uute juurdetulekuks pakutavate sisuteenuste baasi veelgi arendada ja laiendada. Edukatele on ka järgmine aasta edukas.

Domeeninimede registreerijate TOP 10 novembris

Zone Media OÜ 22,3%
Eesti Telefon AS 14,9%
Hurmaster OÜ 5,6%
Netpoint Systems OÜ 5,3%
Elkdata OÜ 3,9%
Uninet AS 3,7%
Compic OÜ 2,1%
Aasa Grupp OÜ, Alfanet OÜ, NSS OÜ 1,6%

Domeenide registreerimise TOP septembris 2002

Jaanuarist peale on TOPis juhtpositsioonil olnud Zone Media, teisel kohal olev Eesti Telefon läheneb favoriidile iga kuu lõikes keskmiselt 2%.

Ootamatuid paremusjärjestuse muutusi septembris domeeninimede registreerijate TOPis ei olnud. Septembris oli kolmas koht jagamisel Unineti AS ja Netpoint Systems OÜ vahel. Netpoint Systems ehk NPS on viimasel kahel kuul ja ka hetkeseisuga domeeninimede avalduste vahendajana Uninetil tihedalt kannul. Netpoint Systemsi edu taotluste vahendajana võib olla põhjustatud hosting´uteenuse pakkumise aktiivsuse tõusust või on Uninetil hetkel juurdetuleva kliendibaasi kasv aeglustunud. Kaks kuud on vastava suundumuse nägemiseks siiski liialt lühike aeg.

TOPi 4.-10. kohal olijad vahetavad omavahel igal kuul paremusjärjestust. Tegu on konkurentsivõimeliste hosting´u ehk kodulehe majutusteenuste pakkujatega ning pakutakse laia serveriteenuste valikut ja soodsaid hindu. Tihe konkurents andmeside vallas on aga liberaalse turusituatsiooni indikaator.

Kuuendat kohta jagavad võrdsetena domeeni registreerimistaotluste vahenduste arvu poolest 4 ISPi ehk internetiteenuse pakkujat. Üks nendest – EENet on mittekommertsiaalse suunitlusega, kes pakub tasuta virtuaalserveri teenust kultuuri-, haridus- ja teadusasutustele ning on samuti laiendanud oma sisuteenuste nimistut uute teenustega klientidele.

Kokku on .ee nimeruumis üle 100 suurema või väiksema hosting´uteenuse pakkuja, kelle juures on hallata .ee domeene 5 kuni 2000.

Saja teenusepakkuja hulgas haldavad TOP10 liikmed 60% kõigist .ee alamdomeeninimede tsoonidest.

Domeeninimede registreerimine TOP septembris

Zone Media OÜ 21,0%
Eesti Telefon AS 13,5%
Uninet AS, Netpoint Systems OÜ 3,6%
Alfanet OÜ 3,2%
Aasa Grupp OÜ 3,1%
Starline Web Services OÜ, Data Telekommunikatsiooni OÜ, EENet,
Compic OÜ
2,3%
Webmarket OÜ 1,7%
NT-Exchange.com AS 1,7%
Microlink Data AS 1,3%
Hurmaster OÜ 1,3%

17.oktoober 2002, artikkel ajalehes Äripäev

Allikas: EENet