Mõned praktilised soovitused IDN domeeninimede kasutamisel
Antud blogipostitus on 170 kuud vana ning ei pruugi olla enam ajakohane.
Toon siinkohal ära mõned näpunäited IDN domeeninimede kasutamiseks.
Juhul, kui ettevõtte või organisatsiooni ärinime, kaubamärki või tegevusvaldkonda iseloomustavas sõnamärgis sisalduvad täpitähed, tasub domeeninimedena registreerida nii selle sõnamärgi ladina tähtedega kirjutatud analoog kui ka täpitähtedega originaal (IDN).
Oletame näiteks, et Euroopa Liidus tegutsevale organisatsioonile on oluline sõnamärk “Ühistransport”.
Vaid ladina tähestikust pärit märkidest koosnevad ja ASCII kodeeringus domeeninimed, mida sellise sõnamärgiga traditsionaalselt seostataks oleksid kas yhistransport.eu, uehistransport.eu või uhistransport.eu.
IDN tugi EU tippdomeenis tähendab aga seda, et nüüd on organisatsioonile tekkinud võimalus kasutada ka Unicode kodeeringus märke sisaldavat domeeninime ühistransport.eu.
Meie soovitame registreerida nimed mõlemal kujul – nii ASCII analoogi kui ka Unicode originaali.
Kasutusse tasuks domeeninimed võtta nii, et vähemalt esialgu oleks nö “peamiseks domeeninimeks” ladina tähtedega versioon domeenininimest ja IDN domeeninimi oleks sellele aliaseks, see võimaldab tekitada tagasiühilduvust vanema tarkvara ja protokollidega.
Zone.ee teenuste kasutajatele oleme soovitanud ladina tähtedega (ASCII) versiooni domeenist kasutada virtuaalserveri nimena ja IDN domeeninime lisada sellele aliaseks. (Meie virtuaalserveriteenustele saab aliaseid juba mõnda aega lisada tasuta.)
Eelnevalt toodud näite puhul võiks seega yhistransport.eu olla virtuaalserver ja ühistransport.eu olla sellele tellitud aliaseks.
IDN versiooni kasutamist tasub julgustada veebikasutuses, aga esialgu vältida e-postis. E-kirjavahetuses tuleks kasutada domeeninime ladina tähtedega analoogi.
E-Post ei ole hetkel veel IDN sõbralik, kuna IDN domeenide massiline kasutus on veel küllaltki uus nähtus, ja tarkvaraplatvormid pole veel kasutajatele järgi jõudnud, kuid küllap see juhtub peagi.
Muide, IDN versiooni domeeninimest on väga mugav kasutada siis, kui peate oma domeeninime kellegile edastama suuliselt, näiteks telefonitsi või raadioreklaamis, siis ei pea enam domeeninime tähthaaval üle kordama. Proovitud värk ð
Tarkvaraarendajatele tahaks südamele panna, et enam ei maksa URL’e ja hostinimesid valideerida või kodeerida lähtudes eeldusest, et need koosnevad vaid ASCII kodeeringu poolt toetatud märkidest. IDN domeeninimed on juba täna kasutusel Euroopa Liidu tippdomeenis, geneerilistes tippdomeenides ja riiklikes tippdomeenides, neid kasutab varsti ilmselt suur osa internetikasutajatest. Kes teab, ehk tuleb täpitähtede tugi ühel hetkel ka EE tippdomeeni, oleks ju loogiline ð
Ei maksa peljata seda, et Firefox ei näita hetkel .EU tippdomeenis registreeritud IDN domeeninimesid Unicode kodeeringus vaid Punycode abil moodustatud ASCII stringina. Firefox kasutab IDN domeenide Unicode kodeeringus näitamisel “whiteliste” ja EU tippdomeeni pole sinna veel jõutud lisada ð
Kommentaarid
3 kommentaarimuideks, jäi mulle silma selline domeen nagu http://✪df.ws (Daring Fireball’i lühnimeline redirector twitteri tarbeks) – ehk siis vähemalt mõnes TLDs saab regada ka igast imetabaseid UNICODE sümboleid 🙂
zone sõbralikku pakkumist ei taha teha eraisikutele minunimiäääööö.eu ja minunimiaaaooo.eu
regamiseks, firmade puhul on see loogiline aga eraisikule läheb veidi rahakoti kallale.
Emer, peame uurima, mis teha saab. Eraisikut ja ettevõtet eristada on keeruline ja ühe eelistamine teisele veidi kahtlane, aga ehk mõtleme midagi selles osas ühel hetkel välja.
Kommentaarid suletud.